TAŞ EV

TAŞ EVLER

Neden Taş Yapılar?
Taş Yapılar, uzun ömürlü, çok fazla dayanıklı, , sağlıklı, eko sistemine uyumlu, rahat nefes alabilen, pis havayı filtreleyen, hiçbir zararlı kimyasal içermeyen , yangın, deprem, sel,  gibi doğal afetlere karşı dayanıklı yüzyıllarca ayakta kalabilen en iyi yapılardır işte bu yüzden taş ev diyoruz…

Taş Evlerde yalıtım ise nasıl sağlanıyor?

Taşların kendi özelliğinden dolayı bir yalıtım malzemesi özelliği içinde bulunmakta. Eski zamanlardan ısıtma sistemleri olmadığından dolayı doğal yollarla ısınan en akılcı olan yolu taştan topraktan yapıyorlardı. Toprak ve taş özelliği ile gerekse soğuk gerekse sıcak havayı uzun zaman hem içeri hemde dışarı almadığı gibi, filtreleme özelliği bulunduğu için süzğeçlemektedirler, bu yüzden taştan yapılan her yapıda ayrıca yalıtıma gerek yok, zaten yapılması da doğru değildir bizce.
Taş Evler Niçin Bu kadar Sağlıklı?

Taş olan evlerde gece bile konaklayan olduysa taş evde uyumanın bir farkını mutlaka hissetmişlerdir. Bu zamanda yalıtım adı altında doğal olmayan o kadar çok malzemeler kullanılıyor ki; toprak taş vede ahşap yapıda yaşamanın ne kadar sağlıklı olduğunu bütün dünya bilmektedir. Yaşadığımız alanları vücuda benzetirsek, vücudumuzla temas halinde olan pamuk, elyaf, yün, keten, kaşmir gibi doğal kullanmayı tercih ederiz vede hiç bir zaman naylon vede polyester gibi naylon atletler giymek istemeyiz, işte bu yüzden yalıtım dediğimiz sistem doğal olan ürünlerden yapıldığı zaman her şey sağlıklıdır. Normal yapıda villaların duvarları delikli bir tuğla ile yapıldıysa bunun üstüne betondan yapılmış bir sıva üstüne ise yalıtım malzemesi kullanılarak, yalıtım malzemesinin de üstüne dış cephe boyası vede sıvama, duvarların iç tarafına ise alçı vede saten boya vardır. Taş evdeki fark taş ve toprak bu yapılan tüm işlemlerinin yaptığı işlemi komple yapmaktadır…

 

Taş Yapılarda İç Duvarlar Nasıl Olmalı ?

Taş evde iç tarafın duvarlarının yapımı tamamıyla insanların kendi tercihlerine göre vede yapıların mimarı özelliklerine göre değişebilir. İç taraftaki duvarlar harman bir tuğla ile projelendirilebilir vede değişik şekillerdeki taşlarla çok güzel göze hoş gelen farklı farklı etkileyici günümüzde moda olan çalışmalarda yapılabilir.

Taş Evlerin Maliyeti Ortalama Ne kadar Tutar?

Taş evlerde maliyet hesap yapmak ise farklı yapılarda olduğu kadar zordur. Villa projelendirildiği zaman projelerin bulunduğu yerlerin, imar durumları zemin etüdü vede kullanılan tüm malzemelerin seçimi gibi birçok farklı etkenler maliyetleri etkilemektedirler. Orta yollu bir villada duvarları deliksiz tuğla ile yapılan yerin maliyeti farklı, delikli tuğla ile yapılan yapıların maliyetleri tamamen farklıdır, harman dolu bir tuğla ile yapmamın da maliyeti çok farklı olacaktır mutlaka hesaplayın yapmadan önce.
Taş Evin Çatısı Nasıl Yapılmalıdır?
Taş bir yapının yapıldığı bölgeye göre de çatı uygulamaları farklı düşünülebilir. Bu yüzden soğuk vede kışın çok rüzgarlı geçen bölgelerde çatı büyük bir soru işaretidir, bu yüzden sıcak iklimlere sahip bir bölgede ise çatı katı düşünülebilir, fakat çatı katları yazları ne kadar sıcak olduğu da düşündürücüdür. Bu yüzde kış aylarında değil yazında yalıtıma ihtiyaç duyulmak istenebilir.

 

Taş Dekor Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Taş evlerde taş seçimi en önemli etkenlerden birisidir. Ülkemizde çok fazla zengin doğal taşlar bulunmakta olmakla birlikte her tarafında farklı özelliklerde gözükmektedir. Bodrum, Muğla, Denizli, Antalya, Kütahya, Çeşme – Alaçatı, İzmir taşları olduğu bina yol vede cephe döşemeleri kaplamalarında dekoratif taşlar kullanılmaktadır. Bergama, Ayvalık, Aksaray, Trakya taşları granit, Kayseri Nevşehir taşı püf volkanik olmak üzere, Denizli taşı traverten olmaktadır. Bu yüzden taş seçiminde önemli olan olduğunuz bölgenin iklim şartlarına vede çevredeki yapı şartları önem göstermektedir. Çok sert işletilmesi zor olan taşların yapılarda kullanılması zor olacağı gibi, hafif neme vede rutubete dayanıklı olmayan ısı yalıtımını sağlayamayan her taşları her istediğiniz bölgede kullanmamalısınız. Sağlamlık açısından iyi olan Püf taşı ile bina dış duvarların cepheleri yapılabilir. Bu yüzden kullanılacak olan püf taşlarının fiziksel vede kimyasal testlerinin hepsinin yapılmış olmasını bilmeniz gerekmektedir. Granit doğal taşlar zemin kaplamalarında vede duvarların kaplamalarında çok rahat kullanılabilir.

Türkiye`de çok fazla mermer çıkmaktadır. Bilecik, Afyon, Marmara gibi bölgelerde çok fazla mermer yatakları bulunmaktadır. Mermer vede Taş kombin seçimi ile güzel dekorasyonlar yapabilirsiniz.

 

Taş Ev Şömine Seçimi Nasıl Olur?

Taş şömine bu zamanlarda artık binada apartman dairelerinde bile dekorasyon olarak yapılmaya başlanmıştır. Bu günlerde şömineler tüm yakıt sistemlerine uygun şömineler yapılmaktadır, güneş enerjisini kullanılarak bile şömine tasarımı yapılmaktadır. Şömine seçimini yapmadan önce proje çizmeniz gerekmektedir. En güzel tasarlanan şömine ısı odası ile yapılan bir çalışma binanın tümü ısıtılabilir. Bu yüzden sitemizde aradığınız bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Taş Yapıda Isıtma Sistemleri Nasıl Yapılmalı ?

Taş evlerde şömine olmazsa o eve taş demek mümkün olmayabilir. Gerek ısınma olarak gerekse dekoratif olarak şömine seçimleri bir o kadar önemlidir taş evler için mutlaka vede ısıtma sistemleri yapılabilir. Ülkemizde güneş enerjisinden faydalanılabilir. Güneş enerjisinden elde edilen enerji su ve elektrik kullanılarak bütün binanın ısıtmasını hatta soğutma işlemi bile sağlanabilir. Türkiye`de çok yanlış olan vede öyle bilinen bir diğer konu ise yerden ısıtma sistemidir. Global olarak bakarsak gelişmiş ülkelerde bile bu sistemle ısınmaktadır. Bu konuları araştırırsanız bu konularla ilgili çok fazla teknik bilgileri görebilirsiniz Taş ev yapılarında yerden ısınma sistemlerinin ısıyı daha az yakıt vede daha uzun süre kalması için büyük fark vardır.

Bu sektörde bir marka olma haline gelen İzmir taş evlerin sizlere sağlayacağı konfor en rahat edeceğiniz evlerin tamamında bile yoktur. Sizin için en iyi şekilde en kaliteli mimarlar ve ustalar tarafından tasarlanan bu evlere dair ne varsa sizin bir konut anlamında değil adeta güzel bir yaşam felsefesi bakımından görmeniz de gerekebilir. Yazları size serinlik veren kışları ise sıcak tutan bu akıllı evlerin keyfine diyecek yok. İçerisinde kendinizi bir kalede gibi hissedecek ve bu yıkılmaz kaleyi kesinlikle çok seveceksiniz. Her ortamda güzel görünen bu evlere her zaman için ikamet imkanı arayacaksınız. Sizin gibi iyi insanları bu çatı altında yaşatmak için güzel çalışmalar üreten bu iç mimarlarımızın en popüler seçeneklerinden bir tanesi olan bu taş villa hayran kalacaksınız.
Taş Ev Yapımı Aşağıdaki Resimlerdeki Gibidir. 

Taş ev yapımı beton yapılan eve göre daha sağlıklı vede daha uzun ömürlüdür vede beton eve göre 5 – 6 senede bir masraf gerektirmez. Beton evden daha uygun fiyatlara çıkan taş ev fiyatı almak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.