Andezit Taşı

Andezit Taşı

Andezit Taşı Nedir Vede Nerelerde Kullanılıabilir?

Bir tür püskürük taşı olan andezit taşı pembe, eflatun ve mor renklere sahip olabilmektedir. Ayrıca madeni değeri olan andezit taşının ülke ekonomisine de önemli katkısı bulunmaktadır. Andezit taşının siyah ve grimsi renk tonlarına da rastlanması mümkün olabilmektedir. Andezit taşının sahip olduğu renkliliklere taşların yaşlarının da önemli bir etkisi bulunur. Andezit taşı, Ankara taşı olarak da adlandırılmakta olup bunun en önemli nedeni Ankara sınırları içerisinde oldukça çok bulunuyor olmasıdır.

Andezit Taşı

Andezit Taşı

Benekli bir görünüme sahip olan bu güzel taş türü, kaymaz bir malzeme olma niteliğine sahiptir ve aşınmalara karşı da son derece dayanıklı oluşu gibi çeşitlilik gösteren önemli özellikleri bakımından inşa edilen yapılarda sıklıkla kullanılmaktadır. Yapıların duvar kaplamalarının yapımı esnasında duvarın tamam ya da belirli bir bölümü andezit taşı ile kaplanır. Bu taşın kullanım alanları arasında ayrıca kaldırımlar, tretuar kaplamalar, döşemeler, merdiven basamakları, yerler, engelli rampaları yer alır. Dekoratif bir özelliği de bulunmakta olan andezit taşı, şehir mobilyaları, bank, çiçekçilik gibi oldukça geniş bir kullanım alanına sahip bulunmakta olup maden ocakları tarafından çıkarılıp piyasaya sunulmaktadır.

Andezit Taşı

Andezit Taşı

 Andezit Taşları Kullanılarak Üretilen Ürünler Nelerdir?

 

Kaldırım plakaları, Bordür, duvar kaplama plakaları, döşeme taşları, bordür kenarı su olukları andezit taşı kullanılarak üretilmekte olan başlıca ürünler arasında yerini almaktadır.

Andezit Taşı

Andezit Taşı

Andezit Taşı Kullanımının Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

 

Aşınmalara karşı dayanıklı ve kaymaz yapısı ile oldukça önemli bir yapı malzemesi olarak öne çıkan andezit taşı kullanımının pek çok avantajı bulunur. Andezit taşı kullanılan alanlarda boyama işlemlerine ihtiyaç duyulmamaktadır. Isı kaybını önleyici bir yapısı vardır. Isı farklılıklarında çok düşük oranlarda etkilenmektedir. Doğal bir taş olup kaymaz bir malzeme olma özelliğine sahiptir. Çeşitli işlemlere tabi tutularak cilalı ya da cilasız olarak dekoratif amaçlı kullanımı mümkün kılmaktadır.

Andezit Taşı

Andezit Taşı

Leave a Comment

Name *

Email

Website